Идеята за постоянна експозиция на неолитното селище близо до автомагистрала "Струма" е на път да се провали. Близо 2 декара от селището са под дървен саркофаг, за да се предпазят археологическите открития от атмосферните влияния и разрушаване.
Ръководителят на групата археолози, проучила уникалното като архитектура и принцип на строителство селище, проф. Васил Николов каза за БНР, че процедурите по изготвяне на проект за откритата експозиция са в правомощията на общината в Кочериново, но оттам вече две години няма никаква активност и инициативи.
Докато вървеше изграждането на магистралата, археолозите проучиха половината от площта, върху която е разположено праисторическото урбанизирано селище, изградено на брега на река Струма върху 20 декара. Беше направена около 100-метрова подпорна стена, опазваща неолитното селище "Мурсалево", за което АПИ осигури около 7 милиона лева.
Процедурата от страна на общината в Кочериново обаче така и не е стартирала.
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg