Преди седмица в Първо студио на БНР се състоя концертът Vis-à-vis („Очи в очи“). За да уачастват в него за първи път в София гостуваха Chamber Jazz Duo – Ивайло Ковачев (пиано) и Матия Дзапа (виолончело). Двамата музиканти са носители на редица отличия от национални и международни музикални форуми.
Концертът „Очи в очи“ (Vis-à-vis) беше със специалното участие на Теодосий Спасов, с когото миналата година те успешно реализираха европейския проект „На Изток от Алпите“. Музикалното събитие в Първо студио на БНР беше ярък пример за това как музиката днес преплита в едно цяло жанровите различия на музикалните стилове. Тримата музиканти, свързани чрез своята изключителна виртуозност, споделиха с публиката атрактивна комбинация от български фолклор, класика, джаз, рок, фънк и др.
Програма на Vis-à-vis включваше:
Jaco Pastorius
Three View of a Secret
Pat Metheny
Have you heard
Better days ahead
Something to remind you
Ivo Kova
BBBlues
Journey
Ivo Kova
Vis-á-vis
Pat Metheny
Minuano
Rodgers/Hard
My Romance
Ivo Kova
Meeting Point
Theodosii Spassov
О`Майно Хоро
Something Wonderful
Danube Blues
Pat Metheny
Stranger in Town
Ивайло Ковачев (Иво Кова) е пианист, който успешно съчетава в репертоара си класическа, съвременна и джаз музика. Неговите разнообразни стилови и жанрови интереси го правят желан партньор като солист и камерен изпълнител на много и различни сцени и джаз клубове.
Матия Дзапа има многобройни записи на солова и камерна музика и издадени албуми за музикални компании като Guild, Decca и Claves. Концертната му дейност с многобройни различни формации го отвежда на реномирани сцени, като Карнеги Хол в Ню Йорк, Културен и Конгресен Център Люцерн (KKL) в Швейцария, Уигмор Хол в Лондон и залата на Берлинска филхармония.
Tеодосий Спасов е музикант с огромен кръг почитатели по цял свят. Познат е като виртуозен изпълнител на кавал, който може да изсвири стилно всяка народна мелодия. Неговите изпълнения са необикновен синтез между традиционен фолклор, джаз и класическа музика. В последните години пише музика за симфоничен оркестър и кавал.
През 1995 година списание „Нюзуик“ го нарежда между най-талантливите музиканти от Източна Европа. Има издадени над 38 компактдиска със солови изпълнения и с различни музикални формации.
Носител е на много отличия и награди, между които наградата на Международната академия за изкуства в Париж (1996), „Музикант на годината“ (1997) и (2002), Статуетката на Аполон Токсофорос (2001), за дългогодишното му ярко присъствие в българския музикален живот и успехите му на световните сцени.
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните вокални качества – рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, която ѝ помага с лекота да преодолява най-виртуозните епизоди, гъвкавост, фантастични отблясъци, мекота и..
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg