Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Бисер Лазаров
Снимка: галерия “Нюанс”

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. 

Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май.

Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и Стефан Маларме, подобни теми са засягани преди това и от лорд Байрон, Гьоте и много други автори, а в по-ново време от интелектуалци като Скот Фицджералд, Хенри Милър, Чарлз Буковски и пр.  

Така се роди картината "Следобедът на един фавн", по едноименната поема на френския поет Стефан Маларме. Тази поема вдъхновява композитора импресионист Клод Дебюси да напише своя прочут "Прелюд” със същото име. По-късно по тази композиция изключителният балетист Вацлав Нижински поставя през 1912 г. едноименния балет. 

И понеже картината ми с това заглавие е най-голяма по размер в тази експозиция, а и защото повечето от останалите произведения са създавани в следобедните настроения на ателието ми, струва ми се, че това би бил точният избор на заглавие на най-новата ми изложба – споделя художникът Бисер Лазаров.

В новата му експозиция  времето и пространството се преплитат в изящни композиции, а картините са резултат от около десетгодишен труд. Голяма част от творбите в колекцията до момента не са показвани  пред публика. 

В повечето от картините си Лазаров използва чисто абстрактни живописни изразни средства, в няколко от тях има препратка към известна степен на фигуративност. Някои от картините са рисувани непосредствено след посещения на джаз клубове, където е музицирал един от синовете му, а тези картини носят ясните заглавия: "Среднощен джаз 1”; "Среднощен джаз 2”; "Джаз бар”; "Партитури”. 

Този път Лазаров не е включил в изложбата творби от скандинавския си творчески период, но пък присъстват картини, които са спомен за Айфеловата кула и Латинския квартал в Париж.

Димитрина Кюркчиева разговаря с Бисер Лазаров в “Артефир” преди откриването на изложбата. Чуйте звуковия файл.

Снимка – галерия “Нюанс”

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25