Първото излъчване на предаването „Един мъж, един микрофон” по програма „Христо Ботев” беше преди шест и половина години, които излетяха много бързо. Но дойде време да се сбогувам с вас, защото това е последното му издание. Направих го с помощта на двама изключително интересни събеседници - първият ми гост през 2011 година, академик Витан Влахов и доайенът на българските пътешественици доктор Петър Берон.
Академик Витан Влахов е автор на над 200 научни публикации, монографии, учебници и статии в чужди и български специализирани издания, почетен председател е на Българското дружество по клинична фармакология и терапия и е член на ръководството на едноименната Европейска асоциация. Но освен това е почетен председател на Планинската спасителна служба, участвал е и в две експедиции в Хималаите, а като дългогодишен експерт и консултант на Европейския съюз е пътувал много и то, както се казва „с широко отворени очи”.
А доцент, доктор Петър Берон е зоолог, беше директор на Природонаучния музей при БАН от 1993 до 2005 година. Научните му интереси са многообразни, но специален интерес за него, доколкото ми е известно, представлява пещерната и високопланинската фауна, както и историята на зоологията. Голям е приносът му към създаването и обогатяването на музейни колекции и експозиции. Посетил е сам или като участник в експедиции над 100 държави в Европа, Азия, Африка, двете Америки, Папуа-Нова Гвинея и други страни. От 1976 до 1979 година е работил като управител на резервати в Нигерия. Аз винаги съм се възхищавал от неговите енциклопедични познания и ерудиция.
Трябва да чуете това предаване, за да се убедите отново и какви обаятелни разказвачи са двамата и да се докоснете до искрящото им чувство за хумор.
Дойде време и аз да ви кажа сбогом, уважаеми слушатели. Както вече споменах това е последната ни среща в ефира на програма „Христо Ботев”. Ще ми липсват вашите гласове и сега му е времето да ви благодаря за стотиците обаждания, за приятелството и топлотата, която бликаше от тях, за удоволствието да бъдем заедно през тези години. Желая ви здраве, късмет и успех във всичките ви начинания.
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..
Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната, какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg