Годината е 1966, страната – Англия. Прогресив рокът в този период е в своя разцвет. „Дженезис“ е едно от лицата на това течение, което оставя дълбока следа в световната рок музика. Театралност, класическа еклектика, търсене на нови хармонии, излизане от добре познатата рок стилистика – всичко това създава така наречения прогресив арт рок. А какво стои зад всичко това, ще разберем от музиката на една от най-добрите групи в бранша – Дженезис.
Питър Гейбриъл и Фил Колинс са в основата на рок авангарда, електронното звучене и новите похвати в „Дженезис“. Всичко започва от старото английско училище „Чартърайус“. Петима съученици сформират група, наречена „Гардън уол“. Планът на 16-годишните младежи е твърде амбициозен, а именно – да променят рок музиката. Разбира се, никой не ги взима на сериозно. Но първите им демо записи стигат до фирмата „Дека“, благодарение на Джонатан Книг, бивш възпитаник на „Чартърайус“. Той се наема да продуцира първите им „опуси“, като лично ги кръщава „Дженезис“.
След два сингъла излиза първият албум на групата. Основната тема в него е еволюцията на човека. От него се продават 650 екземпляра, а година по-късно формацията се разпада. Освен това се оказва, че има американска група със същото име „Дженезис“. Истинската слава на петимата идва година по-късно, когато американската „Дженезис“ преустановява дейност, името вече е свободно. Стив Хакет и Фил Колинс са вече с по-узрели идеи и имат какво да кажат с музиката си.
петък, 17 ноември, от 17.30 часа
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg