Над 3 милиона от пълнолетните българи се съмняват в питейните качества на водата от чешмата, а повече от половината от сънародниците ни редовно пият бутилирана минерална или изворна вода. Това сочи експресно проучване на "Галъп интернешънъл“ по поръчка на Федерацията на потребителите в България. Поводът е разразилата се дискусия около промените в Закона за храните.
Над 90% от българите казват "да" на европейското изискване да се посочва задължително източникът на бутилираната вода, а 86 на сто приемат, че ясното упоменаване на извора е важно, а 12 процента са на мнение, че само марката е достатъчна.
1/3 от запитаните преценяват, че водата от чешмата става за пиене, но качеството й не е много добро, а други 23 на сто са категорични, че чешмяната вода не става за пиене, сочат данните. Това обяснява и факта, че хората са чувствителни по темата за конкретния източник на водата.
Според Федерацията на потребителите посочването на извора се възприема като допълнителна гаранция за качество, прозрачност и информираност на избора. Хората обаче не са масово запознати с готвените в момента законови промени, както и с търговските спорове, но очевидно възприемат ясното споменаване на извора като норма, която не противоречи, а обогатява наложената вече практика на популярни търговски марки, обобщават от федерацията.
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg