Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна платформа улеснява намирането на изгубени вещи у нас

Станислав Минчев
Снимка: БНР

Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи.

Станислав Минчев е създателят на namerih.bg (намерих.БГ) – безплатна, достъпна за всички платформа, където потребителите могат да публикуват информация за изгубени и намерени предмети, както и за изчезнали хора и домашни любимци. Идеята за платформата се ражда от личен опит – преди няколко години той става жертва на кражба, губейки ценни вещи с важна информация. Това събитие, съчетано с подобен инцидент при негов приятел, го мотивира да създаде място, където хората да могат да споделят подобни случаи и да увеличат шансовете за успешното им разрешаване.

namerih.bg

"Преди няколко години не ме подмина "късметът" да ми откраднат ценни вещи. Това ме спъна и в личен план, и в бизнес аспект. Тогава започнах да обмислям идеята за платформа, която да събира на едно място информация за изгубени и намерени вещи, за да помогне на хората в подобни ситуации", споделя Минчев.

Платформата стартира преди десетина дни и вече има първите си потребители, които качват обяви. Минчев изразява радостта си, че хората проявяват доверие към новото начинание и започват да го използват активно.

Синът ми вчера (04.02.2025г.) около 13,15ч е забравил раницата си във влак на метро

Едно от основните предимства на страницата е възможността всяка публикувана обява да бъде позиционирана върху Google Maps, което значително улеснява процеса на намиране. "Вярвам, че това ще увеличи доверието, защото във всеки един от нас има доброта", казва той.

В платформата са обособени няколко категории – за намерени и изгубени вещи, както и за безследно изчезнали хора. Макар че екипът не може да проследи целия процес от начало до край, те са отделили специална страница, озаглавена - "Как да избегнем измами". Тя предоставя насоки за разпознаване на измамници при връщане на вещи и за безопасна комуникация между потребителите.

При регистрация всеки потребител оставя телефонен номер, за да може да бъде потърсен при необходимост. Важно е да се отбележи, че публикуването на обяви в платформата е напълно безплатно. Минчев подчертава, че няма човек, който да не е губил вещи или да не е бил жертва на кражба, което прави подобна услуга изключително полезна и хуманна.

Слушайте!

Снимки: namerih.bg, БНР

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14