Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няколко американски щата възнамеряват да заведат дело срещу решението на федералните власти да отменят политиката за „нет неутралност“

Снимка: архив

Няколко американски щата възнамеряват да заведат дело срещу решението на федералните власти да отменят политиката за т.нар. „нет неутралност“. Целта им е да запазят нормативен акт, който по думите им гарантира равноправие в ползването на интернет.

Главният прокурор на Ню Йорк Ерик Шнайдерман обяви, че ще поеме инициативата за завеждане на дело от името на няколко щата. Шнайдерман твърди, че Федералната комисия по комуникации, която взе решението, не е разследвала напълно информациите за фалшиви мнения по темата. Преди решението комисията предостави възможност на гражданите да коментират потенциалното падане на принципа за нет нeутралност. От комисията настояват, че не са взели предвид фалшивите коментари. Федералната комисия по комуникациите е законово задължена да вземе предвид общественото мнение при вземане на решение.

Анализ на Изследователския център Пю показва, че от по-голямата част 22-та милиона коментара са били повторения като 75 хиляди са били изпратени в една и съща секунда онлайн от девет различни местоположения.

Вчера отмяната на досега действащите правила бе приета с 3-2 като вота следваше партийната линия. Демократите бяха против отмяната, републиканците – за.

Правилата за нет неутралност бяха въведени през 2015 по време на администрацията на президента Барак Обама. Целта бе да се дадат равни възможности както на бизнесите така и на потребителите при ползването на интернет.

Някои потребители изразиха притеснения, че без подобни правила големите интернет доставчици остават единствените, които регулират достъпа до съдържание. Така те потенциално могат да предоставят мрежата си преференциално на по-големи компании за сметка на по-малки, което би могло да навреди на потребителя. Не е изключено и въвеждането на по-големи цени за достъпа до определени уеб сайтове. Но големите играчи отричат това да стане.

След решението от Ей Ти енд Ти коментираха, че няма да има промяна в работата на интернет. Висшият изпълнителен вицепрезидент на компанията Боб Куин заяви, че от там няма да блокират уеб сайтове. Големите корпорации казват, че дерегулацията ще им даде възможност да инвестират в инфраструктура.

Сега застъпниците за нет неутралност се надяват да убедят Конгреса да гласува мярка, която да спре действието на решението на Федералната комисия по комуникации.

Обикновено за обяснение на принципа за нет неутралност се използва сравнение с няколко лентова магистрала, чиито ленти са достъпни за всички участници в движението. При отмяната на този принцип образно казано магистралата се регулира от големите доставчици на интернет, които отделят определени ленти за по-бързо придвижване.  Така те, а не закон, решават кого да допускат до тези по-бързи ленти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.