Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

| обновено на 13.01.25 в 11:59
Снимка: Уикипедия

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема на Антарктида.

Антарктида създава усещане за монолитност, разказва Лида. Това е континент, покрит с лед повече от 10 милиона години, на места с дебелина над 4 километра. Летният сезон носи обичайните отделяния на айсберги, но глобалното затопляне ускорява този процес. Повърхностните води на океана се затоплят, а това засилва гравитационния натиск върху ледниците, които се движат към океана като огромни реки от лед.

"Това, което виждаме, е ускорен процес на разпад на айсберги, което е резултат от климатичните промени", подчертава тя.

След дългогодишна работа в тропически и субтропически зони, като тези в Калифорния и Карибския басейн, Лида решава да се фокусира върху полярните региони. Желанието й е да разбере и преживее тези уникални екосистеми, които рядко попадат в обхвата на масовия туризъм и научни изследвания.

"Реших, че трябва да имам опит – да видя и да пипна със собствените си ръце полярните региони", споделя тя.

Дните на Лида на Антарктида започват рано сутрин. Лятото там носи 24 часа светлина, макар че често небето е облачно. За да издържи на студа и вятъра, тя се облича с пет-шест слоя дрехи, подготвяйки се за 10-12 часа на открито.

"Тишината и усещането за монолитност са невероятни. Заобиколена съм от величествени планини, покрити със сняг и лед, а около мен плуват пингвини, които се движат като делфини. В тази тишина се чуват и звуците на китовете", описва тя своята работа като гид.

Лида води туристи на обиколки около ледници и айсберги, демонстрирайки изумителното биоразнообразие на Антарктида. "Това е място, където екосистемата все още функционира и е изключително богата", отбелязва тя.

Целта на работата й като екотуристически гид е да образова хората за значимостта на опазването на природата. Лида вярва, че директният контакт с уникалната красота на Антарктида може да вдъхнови хората да се грижат за околната среда.

"Показваме на хората колко уникална е тази природа и как функционира. Това е нашият начин да вдъхновим любов и отговорност към планетата", завършва Лида.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42