Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хакуна Матата

БНР Новини
6
Снимка: личен архив на Петя Митева

Или в превод от суахили означа „Нямаш грижи. Освободи се от всякаква тревога”. Този израз е популярен за жителите на Занзибар и Кения. Петя Митева е наш специален гост в рубриката „География на сетивата”. Тя се завърна наскоро от остров Занзибар, който посети и обиколи с приятели. Петя е била почти навсякъде в Европа. Решава да смени изцяло посоката на своите пътувания и да тръгне към Африка. Насочва се към Занзибар, защото иска да се докосне до екзотиката и спокойствието на тази страна.
Посрещат ги усмихнати и щастливи хора, които са се научили да си помагат един на друг и да не си завиждат. Радват се и на малкото, което имат и веднага канят Петя и нейните приятелите да се присъединят към забавленията на местните, които протичат със  забързани ритми и танци. И много голяма веселба.
Докато са там обикалят островите от архипелага. Част от тях са безлюдни, други са пълни с огромни костенурки, ароматни подправки и непознати плодове.

На какво ухае остров Занзибар, как се поздравяват местните на суахили и защо Петя Митева иска отново да се върне там - чуйте разговора на Ирина Вълчанова.

Снимки: Петя Митева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливен събира музиканти и поети в защита на природния парк

Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..

обновено на 05.08.25 в 12:09

"Rent-a-Баба": ако нямате баба да ви помага

Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето заради тази неволя на нейни приятели и познати Стела Балджиева от Пловдив решава да създаде "Rent-a-Баба" . Целта на проекта е да свърже самотни възрастни хора с достатъчно свободно време и любов..

публикувано на 04.08.25 в 16:50
Ана-Мария Кръстева и епископ Светослав Василев

Българската старокатолическата църква в България

Старокатолицизмът е християнско движение, което възниква през 19-ти век в резултат на разногласия с Римокатолическата църква относно догмата за непогрешимостта на папата и други въпроси. Старокатолиците се отделят от Римската католическа църква след Първия ватикански събор от 1869-1870 г., който утвърждава догмата за папската непогрешимост, когато..

публикувано на 04.08.25 в 11:50

Тази вечер в Боровец: Триплет трио откриват джаз сцената

От 1-ви до 6-и август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал.   На сцената ще видите: Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер на сцената ще се..

публикувано на 04.08.25 в 10:44
Проект на годината

Конкурсът "Проект на годината" – признание за работата в социалната сфера

В края на миналия месец в Софийската градска художествена галерия се проведе 20-ото юбилейно издание на конкурса "Проект на годината 2024", организиран от Фондация "Лале". Приза спечели проектът "Дигитални деца", реализиран от Центъра за безопасен интернет, Националната мрежа за децата, Асоциация Родители и Българската асоциация за семейно..

публикувано на 04.08.25 в 10:43