Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда.
Поводът за организирания концерт е решение на Общински съвет – Сливен, с което близо 800 декара от парка са определени като територии за селищни образувания, обясни Йорданка Славова от Българска фондация "Биоразнообразие":
В ефира на предаването "Нашият ден" Йорданка Славова, изпълнителен директор на Българската фондация "Биоразнообразие" и един от организаторите на събитието, сподели тревогата на природозащитната общност.
"Концертът е с кауза, защото в момента тече процес на изваждане на две много големи територии от обхвата на парка. Преди 23 години – на 5 август – територията на "Сините камъни" беше увеличена и включи тези зони. Това позволи цялостно планиране и развитие на туризма, но винаги с мисъл за опазването на екосистемите," обясни тя.
Славова подчерта, че настоящите решения на Общински съвет – Сливен представляват "голяма крачка назад". Става дума за обявяването на зоните Даулите и Карандила – огромни територии високо в планината – за "селищни образования". Подобна промяна крие риск от загуба на природна среда и нарушаване на баланса в парка.
Слушайте!
Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето заради тази неволя на нейни приятели и познати Стела Балджиева от Пловдив решава да създаде "Rent-a-Баба" . Целта на проекта е да свърже самотни възрастни хора с достатъчно свободно време и любов..
Старокатолицизмът е християнско движение, което възниква през 19-ти век в резултат на разногласия с Римокатолическата църква относно догмата за непогрешимостта на папата и други въпроси. Старокатолиците се отделят от Римската католическа църква след Първия ватикански събор от 1869-1870 г., който утвърждава догмата за папската непогрешимост, когато..
От 1-ви до 6-и август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал. На сцената ще видите: Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер на сцената ще се..
В края на миналия месец в Софийската градска художествена галерия се проведе 20-ото юбилейно издание на конкурса "Проект на годината 2024", организиран от Фондация "Лале". Приза спечели проектът "Дигитални деца", реализиран от Центъра за безопасен интернет, Националната мрежа за децата, Асоциация Родители и Българската асоциация за семейно..
Коста и Петър Петрови, баща и син от Варна, отглеждат стриди в басейна на Черно море, край брега на село Кранево. Начинанието им има своите успехи и предимства – вкусът на стридите, растящи в Черно море, е своеобразен и специфичен, а качеството им е безспорно. За разлика от закътаните фиордни заливчета на европейските брегове на Атлантика, Черно море..
Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето..
Учени се заеха да създадат човешка ДНК от нулата. Това може само да ни накара да подкрепяме науката. За момента никой не планува създаване на..
"Кралство Мароко, както и България, е една голяма туристическа дестинация и както вашата страна е една държава на повече от 12 века – позната с културното..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg