Човешките емоции, дълбоките връзки и смисълът отвъд забързаното настояще са в сърцевината и на тазгодишното 33-то издание на Международния филмов фестивал "Любовта е лудост". Във време, в което търсим спасение от бурния и забързан живот, за пореден път разбираме, че спасителният пояс е само един – любовта. Точно заради това, под мотото "Любовта спасява. Скачай в дълбокото!", от 22 до 31 август във Фестивалния и конгресен център във Варна кинофестивалът ще предложи селекция от български и международни филми, посветени на любовта във всичките ѝ проявления – като страст, памет, сблъсък и спасение.
Публиката ще може да види 12 конкурсни филма от цял свят, които ще бъдат оценявани от тричленно международно жури, 6 филма в младежки конкурс, съпътстваща програма със заглавия от световните кинофестивали, както и документални и реставрирани български филми, като "Вълчицата" на Рангел Вълчанов от 1965 година.
Откриването е на 22 август с новия филм на италиански режисьор Паоло Дженовезе с българско заглавие "Любовта е лудост" (Follemente), a закриването – с номинирания за "Златна мечка" в Берлин мексикански филм на Мишел Франко "Мечти".
"Радваме публиката във Варна с най-доброто от световното кино, защото още от самото начало аз съм си поставил една цел – да се показват само качествени филми. Не филми еднодневки, не филми, които утре ще бъдат забравени, а наистина големи произведения на световното изкуство. Неслучайно във Варна са гостували едни от най-големите режисьори, едни от най-големите български актьори, неслучайно Варна очаква този фестивал всяка година в края на месец август." – каза в "Артефир" проф. Александър Грозев, директор на "Любовта е лудост". – "32 години по ред ние все скачаме в дълбокото и така и не успяваме да се удавим, надявам се и този път да не се случи."
Целия разговор с него и подробности около 33-тото издание на международния филмов фестивал чуйте в звуковия файл.
За своята нова изложба "Дихотом" в зала "Райко Алексиев" на СБХ Петер Цанев, който е професор по "Психология на изкуството" в НХА, създава специален концептуален персонаж – Дихотом. Дихотомът, по думите на художника, е едновременно експозиция на теоретичен медиум и образна спекулация на неразпозната радикалност по отношение на времето. А в..
След първите две успешни издания, превърнали София в притегателна точка за музикалната индустрия, SoAlive Music Conference & Festival 2025 се проведе от 14 до 17 октомври 2025 г. Събитието отново събра водещи професионалисти, артисти и ключови фигури от цял свят, продължавайки мисията си да бъде мост между талантите на Балканите и глобалната..
Има хора, които не вървят по права линия през живота, а се движат по спирала – връщат се към себе си с всяко ново преживяване, всеки урок и всяко осъзнаване. Миряна Иванова е един от тях – художник по образование, създател по душа и йога преподавател по призвание. Тя е от онези жени, които не просто преподават йога, а я живеят. Пренася древното..
Днес ви срещаме с един човек, чиято история е своеобразен мост между България, Ливан и Австрия. Рами Спасов е роден в Киев, в семейство на българин и ливанка. Детството му преминава между двете страни, но едва десетгодишен преживява загубата на баща си. Тогава майка му взема решение да се върнат в Ливан – място, което за малкия Рами се превръща в дом,..
От 15 до 19 октомври 2025 г. България ще се представи на 77-ото издание на Международния панаир на книгата във Франкфурт – най-мащабното и престижно книжно събитие в света. Традиционно Асоциация „Българска книга“ (АБК) организира Българския национален щанд с подкрепата на Министерството на културата на Република България. Директно от Панаира на..
Днес ви срещаме с един човек, чиято история е своеобразен мост между България, Ливан и Австрия. Рами Спасов е роден в Киев, в семейство на българин и..
Музикалният "по-малък брат" на Тоби Драйвър от KayoDot пристига за три дати у нас по покана на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз". Заедно с грузинския..
Аделина Петрова разказва за спектакъла "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и театъра" – постановка, която съчетава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg