Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорът „за” или „против” хомеопатията е на път да приключи с компромис

БНР Новини
Академик Богдан Петрунов, Светла Милчева и д-р Петко Загорчев (отляво надясно)
Снимка: Росица Михова

Компромисът е в добрата информираност на пациентите. Това стана ясно от днешната среща в ефир между академик Богдан Петрунов, водещ български учен в имунологията и алергологията и д-р Петко Загорчев, председател на Българската медицинска хомеопатична организация и председател на етичната комисия към Българския лекарски съюз.

Вероятно много от слушателите помнят, че научният консултативен съвет на европейските академии (EASAC), публикува декларация в края на миналата година, в която настоява за отделяне хомеопатията от общата медицина. Документът заема 12 страници, които обобщават резултатите от повече от 170 изследвания и които показват неефективността на хомеопатичните лекарства.

Декларацията стана причина и български академици, сред които биолози, химици, физици и лекари да излязат с позиция, която предизвика полемика в обществото, особено след писмото им към ректорите на Медицинските университети в страната с призив да спрат обучението по Клинична хомеопатия.

От Българската медицинска хомеопатична организация отговориха тези дни остро в отворено писмо до медиите в защита на повече от 2500 български лекари клинични хомеопати.

Ще изчезне ли алтернативното лечение със забрани? Не се ли крият бизнес интереси на компании гиганти, както в едната, така и в другата посока? И кое е най-полезно за пациентите? На тези и други въпроси отговориха и дадоха съвети медиците в студиото.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15