Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята като мандат за петнайсетина милиона

БНР Новини
Какво щеше да остане от Сердика, ако преди 2 хил. години бяха строили мандатно
Снимка: БГНЕС

Разпаднаха се 15 милиона от поредната гордост на София. Толкова струва ремонтът на остатъци от стара Сердика, между Министерския съвет, Президентството и Народното събрание.
Според поръчителя и наблюдателя на миналогодишното строителство, Министерството на културата, става въпрос за технически проблеми, а не за некачествена работа. Доводът е, че при приемането всичко изглеждало добре. После май имало нещо в отводнителната система.
Когато разкопаваш, консервираш и експонираш световно историческо и архитектурно наследство, каквато несъмнено е римска и околоримска Сердика, се мисли исторически. Справка – световните знакови градове, превърнали се в прочит на цивилизацията. И място за туристическо поклонение.
Когато имаш основателната претенция, че показваното в центъра на столицата е част от историческата памет на човечеството, не върви да се оправдаваш с няколко десетилетна отводнителната система и да успокояваш, че поправките няма да са за сметка на данъкоплатците. Просто значимостта на историята не е в един мандат. Каквото явно е мисленето на преходното ни управление. И на преходното ни поколение, изобщо. Защото ако хората отпреди две хилядолетия бяха строили Сердика мандатно, може би щяха да ни оставят само изчукан на някой камък приемно-предавателен протокол. Което също е история. Но не историчност.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо

Керамични фосили в Априлци

Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..

публикувано на 19.04.25 в 08:10

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25