Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За една нужна най-вече на България среща

БНР Новини
След срещата на върха ЕС-Турция във Варна Борисов,Туск, Ердоган и Юнкер дадоха съвместна пресконференция
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На варненската среща дойдоха двамата, повече слизащи от голямата политическа сцена, най-големи евролидери. Добре отглеждани от половин милиард население. Пристигна и президент на една, според думите му демократична югоизточна съседка. Това за демократизма е определено спорно. Често го заявяват първите ръководители на почти всички държави от ЕС. Спорни са и миротворческите методите на югоизток от Свиленград в самата държава и извън нея.

Във Варна сегашният и с дълговечни политически амбиции турски държавен глава реално започна предизборната си кампания. За догодина.  Амбициите са три в едно – президентство, мнозинство в парламента, мнозинство в местната власт. Което, на сегашен етап не е много сигурно. Въпреки неосултанизма, с който се опитва да натрупа електорален капитал. Справка – веднага след срещата, естествено за вътрешна употреба, негови много приближени заричаха, че не са видели добронамерени знаци от Европа за сближаване. На турски език това значело и облекчени внос на турски стоки, безвизов режим и борба с тероризма по анкарски модел. Но президентът е бил много твърд. От анадолската столица дойдоха и за много пари. Пари на европейските данъкоплатци срещу обещание за сдържане на бежанци извън Европа. Пари, контролирани от харчещите ги.

И ето въпрос. Дали тези пари отиват за бежанци като хуманитарна дейност, или за политика, която създава бежанци? Защото, когато си миротворец на чужда територия и прогонваш миротворчески хора от домовете им, дори на палатки в собствената ти държава, ти създаваш бежанци. И после плашиш с тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45