Адонис е един от любимите на прекрасната богиня Афродита, символ на красота, закрилница на любовта, на мореплаването, на горите. Според мита, синът й, Купидон, я поразил със стрелата си и първото лице, което видяла, било на прекрасния Адонис. Ревнивият й съпруг, Арес, изпратил разярен глиган, който да разкъса Адонис по време на лов. Зевс, бащата на Афродита (според една от версиите на митологията), се смилил над страданията й и наредил Адонис да прекарва по половин година на земята и в царството на сенките. Тази цикличност напомня множество древни божества – от по-стари и по-нови епоси, които символизират събуждането и умирането на природата – в т.ч. и двойното божество св. Георги и св. Димитър.
Английският бароков майстор е използвал поемата на Шекспир „Венера и Адонис” (поетът и композиторът са избрали римския вариант на богинята на любовта), за да разкаже историята с вълнуваща, светла и красива музика. Смята се, че либретото е на Афра Бен – поради твърде женствения му характер. Въпреки асоциациите му с таблена живопис, бароковият майстор Джон Блоу е сътворил прекрасна музика.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg