Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години от рождението на проф. Добри Палиев

петък, 20 април от 23 часа

БНР Новини
Снимка: sofiaphilharmonic.com

Добри Палиев се ражда в семейството на Мария Себастият фон Милде, наследничка на стара чешка благородна фамилия и Добри Палиев, буден и образован българин от град Елена. Музикалната история на семейството започва, когато и двамата сина, Отокар и Добри започват да свирят, единият на цигулка, другият на акордеон, и стават професионални музиканти. Така те слагат началото на музикален род, чиято история продължават и днес техните деца, и внуци. Добри Палиев, по стара чешка традиция, е кръстен на своя баща. Той се ражда докато семейството живее в Перник. Появява се драматично на бял свят при едно знаменателно събитие, сякаш „с гръм и трясък”, по време на земетресението, разтърсило града, на 20 април 1928 година. През годините на Втората световна война семейството живее в Шумен, където родителите на Мария Милде имат пивоварна. Именно там става ясно, че съдбата на Добри Палиев ще бъде белязана от музиката. В професионалната му биография по любопитен начин се редуват закономерности и случайности.
Първите стъпки в музиката той прави свирейки на акордеон и тромпет. По-късно обаче е привлечен от ударните инструменти, и става основател на перкусионна школа в България.
Приносът и откритията на проф. Добри Палиев в музикалното изкуство го превръщат в едно от най-забележителните имена от втората половина на XX век. Творец и изпълнител, учител и композитор, той е незабравима, значима и обаятелна личност с ярка индивидуалност, който открива пред ударните инструменти неподозирани дотогава възможности. А най-забележителното за нас българите е, че ако човек влезе в музикален магазин в която и да е европейска страна и потърси ноти за ударни инструменти, без колебание ще му препоръчат някой от учебниците на Добри Палиев.  
„Имах шанса да бъда и аз, в последната декада от неговия живот. Всеизвестен факт е, че той започва буквално от нищото, в страната, в която по това време е нямало нито един професионален ударен инструмент, абсолютна липса на информация и традиции. Делото ми е гигантско, точно каквото беше чувството му за хумор и добротата му” – казва Румен Бояджиев-син.
С тържествен концерт на 22 април от 19 часа в зала „България” ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на професор Добри Палиев. В програмата ще прозвучат творби от Добри Палиев, Ценко Минкин, две световни премиери от  Румен Бояджиев-син и Георги Арнаудов. Събитието ще събере на една сцена прочутия ансамбъл „Полиритмия”; наследниците от ансамбъл „Тупан” към Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София, водени от Стоян Янкулов; хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова и блестящите солисти Василена Серафимова и Христо Йоцов. Всички те ще бъдат обединени от диригентската палка на Любомир Денев-син.  
В звуковия файл чуйте част от разговора с дъщерята на Добри Палиев – Мария Палиева, която си спомня за детството, за работата му като преподавател и за ансамбъл „Полиритмия”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05