Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намибия – бялата лястовица на Африка

БНР Новини
Дюна 45 в Намибия
Снимка: pixabay.com

Дюна 45 от заглавието на третата книга от поредицата „Пътешествия с Максим“ – „Дюна 45. Намибия“ на журналиста и генерален директор на БТА Максим Минчев е най-популярната дюна в туристическите справочници.
СнимкаТя е реална. Намира се в границите на държавата Намибия – някъде там между делтата на Окаванго и атлантическото крайбрежие на африканския континент, сред може би най-древната пустиня върху земното кълбо, чието название Намиб на някой от местните езици означава „мястото, където няма нищо“. Но в пълно противоречие със значението на името – държавата Намибия има с какво да заинтригува дори закоравелите пътешественици. То е много повече от предполагаемата афроекзотика с лъвове, жирафи, сурикати, тюлени, пингвини… Поне такова впечатление оставя у нас книгата на Максим Минчев. А разказът му в това издание е подкрепен визуално с богат авторски снимков материал от всякакви ракурси на намибийската действителност. Обаче не междувидовото разнообразие на фауната и не богатите залежи на уран и диаманти са истинската ценност в тази страна. Богатството е в резултатния модерен обществен модел, установен в Намибия след история на изтребление, апартейд, войни и колониализъм. Факт е, че началото на този нов обществен договор за Намибия е през 1990 година. Да ви звучи познато? Съвпадението на годините, заредени с намерения за ново начало и липсата на часова разлика с България са единственото общо между нашите две страни. За друго не се сети и архитект Михаил Михайлов, почетният консул на България в Намибия – един от героите на тази книга и автор на фразата, превърнала се в заглавие на статията: „Намибия е бялата лястовица на Африка“.

Защо това е вярно, можете да чуете в репортажа от премиерата на книгата с участието на арх. Михаил Михайлов – почетният консул на България в Намибия, автора на „Дюна 45. Намибия“ – Максим Минчев, редактора на книгата – Георги Милков, както и коментар на Соломон Паси – един от спътниците в приключението НАМИБИЯ.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07