Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намибия – бялата лястовица на Африка

БНР Новини
Дюна 45 в Намибия
Снимка: pixabay.com

Дюна 45 от заглавието на третата книга от поредицата „Пътешествия с Максим“ – „Дюна 45. Намибия“ на журналиста и генерален директор на БТА Максим Минчев е най-популярната дюна в туристическите справочници.
СнимкаТя е реална. Намира се в границите на държавата Намибия – някъде там между делтата на Окаванго и атлантическото крайбрежие на африканския континент, сред може би най-древната пустиня върху земното кълбо, чието название Намиб на някой от местните езици означава „мястото, където няма нищо“. Но в пълно противоречие със значението на името – държавата Намибия има с какво да заинтригува дори закоравелите пътешественици. То е много повече от предполагаемата афроекзотика с лъвове, жирафи, сурикати, тюлени, пингвини… Поне такова впечатление оставя у нас книгата на Максим Минчев. А разказът му в това издание е подкрепен визуално с богат авторски снимков материал от всякакви ракурси на намибийската действителност. Обаче не междувидовото разнообразие на фауната и не богатите залежи на уран и диаманти са истинската ценност в тази страна. Богатството е в резултатния модерен обществен модел, установен в Намибия след история на изтребление, апартейд, войни и колониализъм. Факт е, че началото на този нов обществен договор за Намибия е през 1990 година. Да ви звучи познато? Съвпадението на годините, заредени с намерения за ново начало и липсата на часова разлика с България са единственото общо между нашите две страни. За друго не се сети и архитект Михаил Михайлов, почетният консул на България в Намибия – един от героите на тази книга и автор на фразата, превърнала се в заглавие на статията: „Намибия е бялата лястовица на Африка“.

Защо това е вярно, можете да чуете в репортажа от премиерата на книгата с участието на арх. Михаил Михайлов – почетният консул на България в Намибия, автора на „Дюна 45. Намибия“ – Максим Минчев, редактора на книгата – Георги Милков, както и коментар на Соломон Паси – един от спътниците в приключението НАМИБИЯ.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

Голямата диктовка в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий поглеждаме към храма на книгата и свеждаме глава пред паметника на двамата просветители. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Освен патронен празник на Националната библиотека, 11 май е и професионален празник на българските..

публикувано на 10.05.24 в 15:00