Поредните проекти за промяна в Закона за туризма, внесени от съответното министерство, предвиждат да се създаде специално звено, което да следи за качеството. В момента за това следят поне дузина органи – и здравни, и финансови, и полицейски, и потребителски. Вицепремиер прави кампании. Още една структура, наред с всичко вменено ѝ като задължения, значи и още една възможност за затихване строгостта на тези проверки. Защото всеки контролиращ е жив човек. С нужди и изисквания. Но това, според мен, е маловажна тема, защото у нас, според много високи законотворчески, изпълнителски и съдебни нива, корупцията е епизодична и на много ниско ниво. В случая е важното и самото министерство да се включи в това нямане. За сметка, дано греша, на някакво конкретно имане на овластените контролници. Които ще работят превантивно. Интересно по какви критерии.
Сега в туризма има 190 сдружения. 190. Браншови, продуктови, професионални. Промените предлагат те да се преформатират в местни, регионални и национални и да имат правото да участват само в една национално представена организация. Логиката говори, че така ще се подобри комуникацията с държавата. Но в предложенията е записано, че тези национални сдружения ще се признават с решение на правителството, разбира се, по предложение на туристическия министър за срок от 4 години. Т.е. нещо като атестация за сговорчивост с ресорните началници.
"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..
Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..
На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..
През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..
На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров. Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..