Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиляна Кисьова – звездата от „сребърното поколение“

| обновено на 08.06.18 в 17:29
Снимка: bnt.bg
Този петък „Звездният експрес“ на програма „Христо Ботев“ ще предложи на слушателите вълнуващо пътешествие в атрактивната компания на една от най-прочутите представителки на родната класическа оперета, озарявала сцената на Държавния (днес Национален) Музикален театър почти четири десетилетия. На 3 юни се навършиха 90 години от рождението на Лиляна Кисьова – знаменитата каскадна субретка на музикалната ни сцена от втората половина на ХХ век. Тя си отиде тихо в началото на 2014 година след продължително боледуване. Днес превъзходната актриса е само спомен и легенда – легенда с повече от 70 роли и около 40 години на сцената. Години на упорит труд, себераздаване до край и... щастие. Защото, както самата тя неведнъж е казвала: „Аз бях един щастлив човек, защото животът ми беше в Оперетата!“. Името й е синоним на вихрена енергия, актьорско съвършенство, атрактивна музикалност, впечатляваща танцувалност и бляскаво остроумие. Аплодирана и обожавана в продължение на десетилетия, тя е оставила върхови постижения на сцената на Музикалния театър, които още се помнят и от еталонните ѝ записи. Сред най-ярките сценични превъплъщения на Лиляна Кисьова (много обичани и от самата нея) са Дениз от „Мамзел Нитуш“, Щаси от „Царицата на чардаша“, Лизистрата от едноименната оперета на Дендрино, Пепита от „Волния вятър“, Любаша от „Севастополски валс“, Лили Ванеси от „Целуни ме, Кейт“, Илайза Дулитъл от „Моята прекрасна лейди“, Янка от „Българи от старо време“, Станка от „Време за любов“. Последната ѝ коронна роля беше Цилика от „Царицата на чардаша“.
В „Звездния експрес“ припомняме не само тези и други нейни великолепни роли, а и последното ѝ интервю за Българското национално радио, направено от Румяна Каракостова специално за предаването „Фантомът на чардаша“ преди 15 години – през май 2003, по повод 75-ия ѝ рожден ден. („Фантомът на чардаша“ е предишното название на предаването „Звезден експрес“ на програма „Христо Ботев“ – единственото в българския ефир специализирано предаване за популярни музикалносценични жанрове).


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59