Добрите новини идват от международния туризъм. Повече от 1.1 млрд. лв. са приходите от него в България през първите четири месеца на тази година. Само за месец април постъпленията от международните туристически пътувания надхвърлят 330 млн. лв. В топ 5 на страните за входящ туризъм у нас остават съседните ни държави, като тенденцията се запазва от миналата година и най-много чуждестранни туристи е имало от Румъния. Интерес към България продължават да проявяват и страните от Западна Европа, най-вече от Германия и Великобритания, както и гражданите на Израел, Русия и Украйна. „Резултатите са изключително добри и показват устойчива тенденция за увеличение в броя на туристите и приходите от международни пътувания“, коментира министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя добави, че резултатите показват ефекта от усилията за популяризиране на България на генериращите туристически пазари.
Нищо по-хубаво от това ще кажа аз. Хубава ни е страната и имаме какво да покажем. И понеже съм благосклонна заради цифрите, цитирани по-горе, то няма да навлизам в подробности за злите сервитьорки, за безразличните продавачки, за дупките по пътищата, за миризливите тоалетни, за липсата на комуникация, за бедния речник по чуждите езици и за други неща, на които може да стане свидетел както чуждестранният, то така и българският турист по морето, например. В този ред на мисли се чудя дали НСИ има справка за българските граждани, които избират за почивка нашето Черноморие. Ще ми е любопитно.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg