Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За сечта като една устойчива динамика

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Една трета от горската сеч е незаконна. Това значи по 150 млн. лв. на година И десетки хиляди декари пустош. Тази днешна констатация не се е променяла през последните почти три петилетки. Въпреки въведените електронни билети за превоз на дървесина и електронни търгове. Продължава практиката с разрешителни на хартиен носител, а ел. търгове, които са 3.5% от всичките процедури, явно са повече пожелателни. И се правят само в едно предприятие.
Глобите, които са по за около милион и двеста лева на година се събират 14%. Както се казва, прекрасни условия за бракониерство и помагачество. А който от горските не помага е застрашен дори за живота си. Защото за тях или няма гориво, или оборудване, или пари за достойни заплати. И либерален наказателен кодекс за секачи, превозвачи, продавачи и износители. Говорихме за тези горски, които не помагат и наивно смятат да защитават едно от последните ни останали богатства у нас – горите. А други, вече ненаивници маркират висококачествена дървесина като дърва за огрев, а суровината за мебелни фабрики като технологична. Разликата в цената е от два до три пъти. Част от нея допълва доходите на назначените пазители и техните пазители по-нагоре. Всичко това не е в онази напълно незаконна една трета.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50