При наличието на няколко алтернативи за лечение със скъпо струващи лекарства задължително ще се избира най-евтиното, ако е със същата ефикасност. Това предлага новият управител на Националната здравноосигурителна каса Дечо Дечев. Пред журналисти, след откриването на дебат на тема „Прозрачност и здравеопазване“ по повод създаването на първия „Индекс на болниците“, той поясни, че досега при алтернативни лекарства се избирал най-скъпият вариант, защото фармацевтичните компании предоставяли по-атрактивни условия при по-високата цена. С промяната според него ще се дисциплинират производителите на лекарства да насочат ресурса си на влияние върху предлагането на по-евтини лекарства, а не в други дейности. Дечев отново обясни, че три са насоките, в които ще работи начело на Касата. Това са ефективност, ефикасност и контрол и по-точно – лекарствената политика, включваща медицинските изделия, лечението в чужбина и контрол. До три месеца пък ще представи конкретните мерки за промяна в касата.
Г-н Дечев звучи обнадеждаващо, разбира се, но вероятно не знае, че е поредният управител на НЗК, който е изпълнен с надежди да направи от нещо, което е пълно с грешки, успешен проект.
Що се касае до фармацевтичните компании, то най-вероятно малко е чел бестселъри по темата или е голям идеалист.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg