Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Покана за пътуване: от Атон до Шаолин и Исландия

БНР Новини
15
Шанхай бе дом за Димитър Владиков в продължение на няколко години.
Снимка: личен архив на Димитър Владиков

Казват, че ваканцията е като любовта: радваш се, докато я очакваш, мъчиш се, когато дойде, и си я спомняш с носталгия, когато си отиде. В „Покана за пътуване“, обаче ваканцията (или поне идеите за нея) ви връхлитат цяла година.

Ако сте склонни към завист, сега му е времето да я проявите с пълна сила. Авторът на редовната рубрика, „50 места от българската история отвъд България”, Светослав Марков посети Атон. Посока мечтана от доста мъже и напълно непостижима за дамите. Названието Света гора идва от XI в. със златопечатната грамота на император Константин Девети Мономах. В същия указ се забранява на всякакви същества от женски пол, дори кози и овце, да влизат в монашеската република.

В „Покана за пътуване“ гостува още един младеж, който е за завиждане – Димитър Владиков от няколко години живее в Китай и професионалните му качества на преподавател по право, бизнес английски и български са толкова добре оценени там, че хич не му хрумва да се връща. Нашият разговор по телефона започна с идеята да си говорим за манастира Шаолин, но, кой знае как, завърши с… дронове, които носят сандвичи по домовете.

Земята в Исландия ври. Видео: Мелания Рашева


Одата на здравословната завист ще продължи да звучи и във втората част на предаването, защото Мелания Рашева ще ни отведе в Исландия – земя уж в Европа, а безкрайно далече от нас. Оказва се, че благодарение на гейзерите исландците не само отглеждат портокали и банани, ами не дават пари за парно. Забележителности там са полетата с лава и вулканите, водопадите и фиордите, но също така пъстрите покриви на Рейкявик, бялата църква с величествен орган и… кръчма, в която банкноти висят като гирлянди, вкл. и български левчета.





Още приключения – на страницата на Покана за пътуване във Фейсбук.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05