Кърджали е районът с най-голям брой мюсюлмани у нас и с най-голям брой мюсюлмански духовници. От районното мюфтийство отговарят за всички над 240 джамии и за това какво се случва в тях. Липса на имами, част от джамиите отварят само за петъчни молитви, а част от духовните водачи не получават заплати, установи екипът на БНР в област Кърджали.
Минарето на джамията в село Кобиляне се вижда отдалеч. На вратата обаче виси катинар. Жена от съседния магазин ни помага Али Сюмер да ни отвори джамията. 83-годишният духовен водач ни кани да разгледаме храма. Разказва, че бил водач в Мадан, учил Корана в близко село и когато се пенсионирал и прибрал на село, хората го избрали за имам. В момента в джамията идват хора от 10 махали, предимно за петъчна молитва. За съжаление, няма достатъчно имами, казва Юмер.
В съседното село Бойно голяма джамия отваря имам от Кърджали, който е идвал единствено в петък. Младите имами пък бягали в чужбина заради липсата на заплати:
„Населението дава 100 лева. Аз съм пенсионер и затова не търся много. Хората нямат пари. Младите момчета, които са завършили училище в Момчилград за имами получават заплата – 300-400 лева. Тук мюфтия. Той дава 100 лева няколко месечна, но после каза, че няма откъде.“
„От Турция никой не плаща. Тук се събират 30-40 души в петък и това е“, отговаря имамът на въпрос за чуждото финансиране на ислямските храмове.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg