Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически приключения в Хераклея Синтика

БНР Новини
Ирина Вагалинска в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков
Може да ги направите и от… разстояние, благодарение на един малък, но ентусиазиран екип. Състои се от двама души, които на доброволчески принцип качват на електронна платформа новини от археологическите разкопки. Това са Ирина Вагалинска, редактор на книги и журналист с над 20 години практика в медиите на тема „Археология“; другият член на екипа е гл. ас. д-р Сирма Александрова, по професия археолог, от секция Антична археология на Националния археологически институт с музей – БАН. Сирма Александрова обикновено е на терен, тъй като е и заместник-ръководител на разкопките в Хераклея Синтика. Археологическият обект е на стратегическо място от гледна точка на древната история и на настоящето. Намира се при Рупите, по пътя България – Гърция, недалеч от границата. Обектът е благодатен на археологически материал. Искате да знаете защо тъкмо тук е съществувало много тачено и посещавано светилище на богинята на бързото възмездие Немезида? А как изглежда „помпейското“ червено на мазилката в едно от светилищата на форума в древното селище? Кои са най-новите находки, разкриващи модните пристрастия на елегантните дами от далечното минало? Любознателните приключенци могат бързо да получат не само актуални новини от обекта, но и да „разгледат“ находките, качени в клип на медийната платформа Archaeologia Bulgarica. Така почитателите на тази трудна, но увлекателна професия, могат да се почувстват като част от експедицията.
Още за виртуалните приключения, както и за възможността непрофесионалисти реално да се включат във всекидневието на археолозите, за новите идеи на екипа, разказват Ирина Вагалинска и гл. ас. д-р Сирма Александрова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06