Гости на 6 септември – Съединението на България, бяха събеседниците д-р Петър Стоянович – историк и д-р Андрей Захариев – философ.
Д-р Петър Стоянович: Преди време съм казал на жена си: Бъди моята Румелия. Толкова би било хубаво, че като в деня на Съединението, апогеят на чувството е „бъди моята Румелия“, да се присъедини към мен в едно общо цяло“. Така в предаването „Нашият ден“ на 6 септември събеседникът ни обедини националното и личното в празника.
На въпроса защо обаче българите днес, отразени чрез анкетата ни, се гордеят с миналото ни преди 133 години, а се срамуват от сегашното ни разединение, събеседниците отговориха така:
Д-р Андрей Захариев: „Проблемът е в нашия телевизор“ Какво значи, че сме разединени единствени ние в света? Коя нация в момента е толкова обединена, толкова сплотена? Американската нация ли не е разединена и то заради самия си президент, който е скандален в много отношения. Или руската не е разделена по отношение на оценките си към управлението си, което в момента е на власт? Или ЕС е единен по отношение на разбиване от центъра към периферията? Проблемът е там, че ние българите, искаме да бъдем извънредни, изключителни, защото много ни тежи бремето на съзнанието, че сме провинция. И от там нататък, ако ние сме единствени в абсурдността и в злото, в падението си, ако единствени живеем като кучета и сме най-разединени на света – ставаме изключителни. Имаме облик. Да сме съединени в утопичното, както пише „Съединението прави силата“ е хубав идеализъм, но крайно наивен.
Д-р Петър Стоянович допълни: „Продължавам да смятам, че ние отдавна трябва да се обърнем към привидно малките теми, защото умираме затова да гледаме глобално извън своите 6 млн. население, а не можем да си научим децата да не плюят на улиците и да не си бесят котките. А искаме България, Мизия, Македония заедно, България на 3 морета. Лелеем да имаме някакъв голям блян, а не можем да излекуваме своята ежедневна неморална хрема. Ние не можем да пренесем нещо малко от една точка до друга, да вдигнем една хартия от улицата, а сме тръгнали да оправяме света. Ние трябва да се обърнем първо към малките неща, към основите, към базиса, към 10-те божи заповеди. Мястото ни е чудесно, България е една средно-голяма европейска държава и нещата, които можем да променим, ако не в световен, то в регионален план, са видими. Просто трябва да седнем и да го направим.
„Не трябва да превеждаме минали събития в днешно време механично. Ние трябва да схванем смисъла на тези неща. Смисъла е да обединим възпитанието, мисленето и морала.“
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg