Едвин Сугарев е автор с мощен и специфичен глас. Столична библиотека избра за начало на новия сезон именно той да бъде Поет на месец септември. Същата вечер читателите за първи път държаха в ръка и най-новата му стихосбирка „Помни смъртта“. Ето какво споделя той за нея: „Помни смъртта“ е книга, която припомня предстоящото – изходната точка, в която сме били и към която отиваме. Тя се интересува от смъртта отвъд опустошаващите предчувствия и носталгичния хленч – от смъртта като познание за променливата същност на всичко в нас и край нас, от смъртта като част от живота, като приютяваща го черупка. Това не е книга за страха от смъртта.“
Едвин сугарев е поет, критик, публицист, литературен историк и издател. Автор е на двадесет и пет стихосбирки, един роман, една книга с фрагменти, четири литературноисторически и критически книги, осем книги с публицистика, четири с приказки и стотици статии в периодичния печат. Негови книги са издавани в САЩ, Франция и Унгария. Превеждан е на английски, немски, френски, унгарски, чешки, италиански, сръбски, турски, японски, хинди и др. езици. Редактор е на самиздатското сп. „Мост“, дълги години е главен редактор на в. „Литературен вестник“. Работил е в Института за литература, БАН, доцент е в НБУ. След промените е бил народен представител, а също и посланик в Монголия и Индия. Генерален консул на България в Ниш, Сърбия.
Като Поет на месец септември той беше представен от Митко Новков, Владимир Левчев и Силвия Чолева. Авторът прочете свои избрани стихотворения от различни периоди в творчеството си, както и от новата стихосбирка „Помни смъртта“.
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg