Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктика – поглед от другата страна на света

БНР Новини
24
Проф. Христо Пимпирев и инж. Мирослав Цветанов на откриването на изложбата „Антарктика – поглед от другата страна на света”
Снимка: Генчо Петков

С фотографската изложба „Антарктика – поглед от другата страна на света” на инж. Мирослав Цветанов продължава националната образователна обиколка на Българския антарктически институт. Експозицията с теренна фотография и видеоматериали на българския инженер, участник в две полярни експедиции може да бъде разгледана заедно с изложбата с исторически карти на Ледения континент „Непознатата южна земя“ на Гергана Лаптева в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Събитието отбелязва 30-годишнината от провеждането на първата антарктическа експедиция на България и основаването на българската полярна база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.
Честванията във Велико Търново започнаха с представянето на книгата „Антарктида – студеният юг“ на проф. Христо Пимпирев и новият документален филм „Едно антарктически лято“ на Българския антарктически институт, посветени на всички досегашни полярни експедиции на България.
„Българската база на Антарктида е построена преди 30 години с много лишения и тежък физически труд, благодарение на нашите мечти и ентусиазъм. На базата ни са работили 180 учени, от които 80 са чужденци. Всеотдайната работа на учените ни през всички тези години превърна България в една от 28-те страни, които управляват Ледения континент и нашите научни изследвания допринасят за развитието на цялото човечество“, каза по повод честванията ръководителят на ежегодните български полярни научни експедиции проф. Христо Пимпирев, учредител и председател на Българския антарктически институт, директор на Националния център за полярни изследвания.
Чуйте какво сподели още проф. Пимпирев за българското присъствие на Антарктида. И още: разказа на инж. Мирослав Цветанов, който сам финансира създаването на своята уникална изложба с 150 фотографии, разкриващи флората и фауната на Антарктида и ежедневието на българските полярници.








Снимки в галерията: инж. Мирослав Цветанов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10