Независимо от многобройните дискусии, включително и на най-високо европейско ниво, на 28 октомври – идната неделя отново ще въртим стрелките на часовниците.
Днес започваме темата и седмичната ни поредица с Калина Стоименова - студент по „Астрофизика, метеорология и геофизика“ и многократен медалист от олимпиади по физика по целия свят.
Денонощието е разделено на 24 неслучайно. Самото число е много удобно да се разделя на различни периоди – дели се на 2, на 3, на 4, 6, 8, 12…- обяснява Калина. - Денонощието започва в нула часа, когато „слънцето е най-ниско под краката ни“. А моментът, когато то е точно над главите ни, е 12 на обяд. Спрямо тези ключови точки разделяме циферблата на часове.
Космическото време показва как слънчевата активност влияе на нашата планета – обяснява още Калина Стоименова – Може би най-интересното явление, предизвикано от слънчевата активност, са полярните сияния.
Системните наблюдения на слънцето дава основа на учените да предвидят появата и силата на магнитните бури. Така е открита 11-годишната цикличност на слънчевата активност.
Смяната на времето (въртенето на стрелките час напред или назад) е неудобство, спестеният ток е незначително количество. С нея не променяме дължината на деня и нощта, а начина, по който ги отчитаме – обяснява Калина Стоименова.
Тя разказва и за Обсерваторията на СУ „Св. Климент Охридски“, откъдето в продължение на над 60 години към националните радио и БНТ се е подавало точно време. Използва се специален уред, наречен меридианен кръг.
Уредът е бил разположен в специална сграда в двора на обсерваторията и Калина Стоименова и нейните колеги се надяват скоро тя да бъде ремонтирана, за да може да е достъпна са посетители.
Днес измерването на точното време разчита на по-модерни технологии.
А самият уред меридианен кръг е в Политехническия музей в София.
Какво и кога може да се види (и чуе) в Обсерваторията – чуйте в разговора на Катя Василева с Калина Стоименова.
По думите ѝ астрономите са любопитни ентусиасти и обичат да обменят идеи. Науката, на която вече са се посветили, привлича все повече млади хора и доказателството за това се вижда по време на кандидат-студентската кампания.
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg