Скулптурата „Бронзова къща“ на Пламен Деянов беше официално открита на площада, на който преди 20 години беше разрушен Мавзолея на комунистическия вожд Георги Димитров в София. За тези години „Бронзовата къща“ е първото по-мащабно произведение на съвременното изкуство, което се инсталира в публична градска среда в България. 300 хиляди евро струва реализацията му в центъра на столицата, като парите са осигурени от различни спонсорства и откупки на произведения на автора. „Бронзовата къща“ е подкрепена от Република Австрия. Столична община осигурни основата и осветлението. Преди София, проектът е представян в различни фази и форми – в над 30 самостоятелни изложби на Деянов в музеи по света и в над сто други участия в музеи и галерии като „Жорж Помпиду“ в Париж, „Мома“ в Ню Йорк, Музея на съвременното изкуство в Токио и редица други. Като всяко значимо произведение на съвременното изкуство „Бронзовата къща“ успя да създаде дискусия в обществото. Замисленият за София от автора проект беше трансформиран и забавен във времето заради различни обстоятелства свързани с техническите му характеристики и липсата на установен и ясен регламент за експониране на съвременно изкуство от подобен мащаб в публична среда. Този процес породи и конфликт между автора и общината, но в крайна сметка, произведението днес е обект на постоянния интерес на жителите и гостите на столицата. По повод официалното откриване на „Бронзовата къща“ в понеделник разговаряхме с автора Пламен Деянов.
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg