Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Катя Вангелова: Проблемите по време на нощния труд са често пренебрегвани

Кръгла маса за проблемите с полагането на нощен труд в България

| обновено на 30.10.18 в 11:39
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нощният труд е сериозен рисков фактор за здравето на работещите и застрашава безопасността на работното място. Затова заслужава и достойно заплащане. Нощният труд засяга над 400 000 души. По инициатива на Конфедерацията на труда "Подкрепа" се провежда кръгла маса, посветена на проблемите с полагането на нощен труд в България и част от кампанията за достойни условия и заплащане на нощния труд и предотвратяване на последствията от него. Според синдиката трудът, който се полага след 22.00 часа, съсипва биологичния и социалния живот на хората и затова полагането му трябва да се ограничи максимално. От 10 години насам час нощен труд се заплаща по 0,25 лева, което според "Подкрепа", налага спешни и адекватни промени. От Конфедерацията предлагат нощния труд да се заплаща в размер на половин процент от минималната работна заплата.

„Проблемите по време на нощния труд са често пренебрегвани. При над 17% от работещите сменните графици включват и нощен труд. Стресът по време на нощните смени е по-голям. Нощният труд влошава качеството на съня и води натрупване на умора. Поредните нощни смени трябва да са не повече от три на седмица“, това коментира в „Хоризонт до обед“ доц. Катя Вангелова, дирекция „Обществено здраве и здравен риск“ в Националния център по обществено здраве и анализи.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.