Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ecology на Димитър Карамфилов

петък, 4 януари от 17.30 часа

Снимка: БГНЕС

Димитър Карамфилов е от сравнително по-новото поколение джаз инструменталисти. Във времето неговото име присъства в различни авторски проекти на някои от най-добрите родни музиканти като Христо Йоцов във Jazz Cats I и Jazz Cats II, Милчо Левиев, Живко Петров, Теодосий Спасов, Христо Йоцов, Хилда Казасян, Антони Дончев и други.

В края на миналата година той издаде своя дебютен албум с авторска музика, озаглавен Ecology, и съдържа 11 композиции. С думата „екология“ Димитър Карамфилов провокира първо себе си, а оттам и всички слушатели, а именно да се стремят към чистота във всичко – от мисъл и действие, начин на хранене и живот, до към опазването на околната среда. 

Пиесите Ecology и Adrenaline From The Unknown са първите му авторски композиции. По-късно се появяват Golden Coin On The Bottom Of The Ocean (Златна монета на дъното на океана) – по-абстрактна пиеса, и The Oak Tree In The Garden (Дъбовото дърво в градината) – джаз балада. Във времето всяка една от тях е претърпяла доста трансформации, което е нормално, тъй като и басистът е продължил да се променя като музикант. Опитът води до зрялост, промяна в мисленето и възприемането на живота. Когато човек създава музика, трябва да гледа на нея комплексно – от мелодията до аранжимента. Едно и също парче в различни аранжименти звучи по коренно различен начин. Това се случи в Ecology.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31