Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ти, непрестанна новина“ – нова книга с поезия от Иван Ланджев

БНР Новини
Георги Господинов и Иван Ланджев
Снимка: Владислав Христов

Още преди своята премиера, новата стихосбирка на Иван Ланджев „Ти, непрестанна новина“ се превърна в поетичен бестселър. Редактори на книгата са Георги Господинов и Иван Теофилов.

Иван Ланджев е поет, есеист и сценарист. Доктор по руска класическа литература в СУ "Св. Климент Охридски", където е завършил и философия и културология. Победител в Националния конкурс за поезия "Веселин Ханчев" (2009), носител на Наградата за дебют "Южна пролет" (2011), на наградата "Памет" (на името на Георги Рупчев) (2014), два пъти номиниран за Националната награда за поезия "Иван Николов" (2010; 2014). Освен на „Ти, непрестанна новина“, Иван е автор и на стихосбирките: "По вина на Боби Фишер" (2010) и "Ние според мансардата" (2014).

За най-новата му стихосбирка Иван Теофилов пише: „Още  встъпителното стихотворение с възпламененото  Allergо и с множествата раздвижени драматични аспекти в странната си визия предупреждава, че ще четем поезия, изградена на принципа на параболичното и афористичното  удвояване. И ето особеността на нейната магика: в развръзката на  разразилата се интимна  драма отеква категоричната, заключителна реплика на любимата:”Това са твърде много думи”.  И в душата на любимия  опустошителните думи на раздялата  хукват  в невъобразим трафик, превърнати в безброй нелепи метаморфози из криволиците на омързения му делник. И  тази толкова необичайно  разказана трудна любов, зачената със звездното заклинание: „Ако Бог обича всички, аз обичам само теб”  и приключила катастрофално, ще  се появява и вмъква многократно из житейските плетеници в книгата с все по-ярко  прозиращата  автобиографичност. В сбор от прецизно  обмислени монолози . С усилията на един изострен поглед и една почти неограничена интелектуална свобода. Но този развълнуван поток от изящни  размишления  не заслужава баналното определение „изповедност”. По-скоро всичко изразено тук бих оприличил на своеобразни есета в стихове, одухотворени и потопени  в меката тоналност на скепсиса. И разбира се, с твоето волево упорство придобили  цялостно въздействие на постигнатото.“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зад кулисите" – магията на сценографията

За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София. "Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за..

публикувано на 13.05.24 в 08:06
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45