Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как боли от любовта

БНР Новини
1
Снимка: Pexels.com

Страдали ли сте от любов? Задавам този въпрос и вече осъзнавам колко е безсмислен той. Разбира се, че сте страдали. Всеки е и може би така трябва да бъде. Питам се обаче от кое боли повече – от самата болка или от начина, по който ни е причинена тя? Други пък навярно се питат ще могат ли да оцелеят след този сърдечен ураган?

Въпросите са много и кръжат като лешояди около любовта: дали ще намеря истинската любов; дали изобщо има такова нещо като истинска любов; дали ще открия човек, който да ме обича безусловно, ако въобще това е възможно; дали няма да пропусна сродната си душа, защото още страдам за предишната, напуснала топлото кътче в сърцето ми, без дори да даде знак за това; как да кажа, че обичам човека до себе си, без да го изплаша и да го накарам да избяга от мен толкова бързо, колкото бяга гепардът, преследвайки плячката си; а дали всъщност, в стремежа си да намерим и задържим любовта, не се превръщаме именно в ловци, които жадно преследват плячката си, за да я „изконсумират“ и да продължат към следващата? Така ли е в любовта – понякога си ловец, понякога плячка? И ако не е така, как е тогава?

Точно за това как е в любовта говори новият брой на списание „Семинар_BG“ – „Алгоритми на любовта“. Броят разказва за кодовете, през които мислим и живеем любовта днес – сайтове за запознанства, онлайн съблазняване, мобилни приложения и телевизионни продукции, любовни стратегии при търсенето на любовта, любовта в литературата и любовта в идеологията. Разнородни теми, всяка от които заслужава внимание. Сега, точно преди празниците, когато най-много имаме нужда от любов, ви предлагам да чуем как боли от любовта според Тодор Христов – доктор по теория на литературата и един от авторите в новия брой на „Семинар_BG“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Декоративно-монументалната пластика на Любен Димитров

Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Кураторът на изложбата Весела Христова-Радоева коментира: "Любен Димитров е не само забележително с богатото си..

публикувано на 16.12.24 в 17:25

Силата на човешкия дух в "Без крила"

Българският игрален филм "Без крила" е в киносалоните. Той разказва живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок.  От момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взема решението да се занимава професионално със спорт, филмът проследява личната му борба както на психологическо, така и на физическо..

публикувано на 16.12.24 в 17:18

Ясни са проектите за изпълнителски и музикални изкуства на "Топлоцентрала"

РЦСИ "Топлоцентрала" обяви резултатите от "Отворената покана" за изпълнителски и музикални изкуства. Тя ще осигури сцена на 19 нови спектакли, концерти и пърформанси. Избраните заглавия ще бъдат част от афиша на регионалния център през 2025 г, получавайки техническо осигуряване и помощ от екипа. Кандидатурите бяха подбрани от жури в състав: Ралица..

публикувано на 16.12.24 в 16:45

Румяна Николова, Николай Генов и тяхната "Голяма книга за 9 страни от Латинска Америка"

"Terra Култура" се отправя на мислено пътешествие до Латинска Америка заедно с авторския тандем Румяна Николова и Николай Генов – отдадени пътешественици и журналисти, автори на пет големи книги за далечни страни. След пътеписите, посветени на Италия, Китай, Индия и Испания българските читатели вече могат да прочетат и "Голяма книга за 9..

публикувано на 16.12.24 в 13:01
проф. Калина Стефанова

Театърът на Източна Европа – театър, който променя живота

До 1967 година липсва каквато и да е информация за театъра на Източна Европа, а днес вече можем да четем за него през история, критика и примери за режисьорските почерци, оформили театралната култура на Източна Европа през последните десетилетия. Причината е излязлата вече на български език книга "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа"...

публикувано на 16.12.24 в 12:10