Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ани Илков - поет на месец януари в Столична библиотека

БНР Новини

Един от най-големите български поети Ани Илков е поет на месец януари на Столична библиотека. На срещата с него дойдоха млади и не толкава млади поети, литератори, читатели, приятели, а с нелеката задача да го представи пред публиката беше натоварен друг български поет и философ, също преподавател в Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ Кирил Василев. Ани Илков разказа интересни подробности около издаването на всяка от своите не много на брой стихосбирки – както той се изрази – шест книги и половина, говори за концепцията в някои от книгите си и прочете стихотворения, които илюстрираха казаното. Една от редките, но запомнящи се срещи с този поет!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Макове сред асфалта" – книга-шифър към близкото минало

"Макове сред асфалта" е сборник с кратки разкази, есета и публицистика, писани от Красимира Димова през различни периоди от живота ѝ. Авторката повече от три десетилетия живее и работи в Австрия, но героите и събитията в книгата са български. И автентични до болка. Хората в тези разкази са от местата, през които е минал и животът на Красимира Димова..

публикувано на 22.10.25 в 16:04
Витолд Гомбрович

На фокус: Полша - Множественият Гомбрович

Катерина Кокинова казва в интервю пред Марин Бодаков за списание "Тоест": "Езиково Гомбрович сякаш стои най-близо до Бруно Шулц, а философски – до Виткаци (неслучайно са наречени тримата мускетари на междувоенната литература). Важна е и позицията му в линията на полската драматургия от втората половина на ХХ в. с Ружевич и Мрожек. И всъщност..

публикувано на 22.10.25 в 15:50

Поезия и музика на клубна сцена в София

На "най-голямото поетично-музикално събитие за този сезон!" , както го определят организаторите му, ни канят на 23 октомври издателство "Скрибенс" и блус-рок групата Baron Chameleon. "Сърцето на есента: поезия и музика" е заглавието на вечерта, която включва изпълнения от поетите Анастасия Стоева, Анна Лазарова, Антонина Георгиева, Биляна..

публикувано на 22.10.25 в 14:35
Свен Йоне (вляво) и преводачът Андон Настев

"Лечебни растения в смъртоносната зона" – изложба на Свен Йоне в Гьоте-институт

На 23 октомври в Гьоте-институт България ще бъде представена изложбата "Лечебни растения в смъртоносната зона". Това е и първото гостуване на германския фотограф Свен Йоне в България. Изложбата включва две от най-новите му серии, които задълбочават основните теми в творчеството му : паметта, историята и личната перспектива към колективното минало...

публикувано на 22.10.25 в 14:10
Съобщение за събитето

Музеят на Ван Гог става сцена на електронната музика

От тази вечер Музеят на Ван Гог  в Амстердам е домакин на фестивала за електронна музика Amsterdam Dance Event . Към основните събития ще се присъединят и различни танцови формации, които идват от различни краища на Нидерландия, а събитието ще започне с изложбата, озаглавена "Ван Гог и семейство Рулен. Най-накрая отново заедно" , която включва..

публикувано на 22.10.25 в 13:37