На място се изливат безобразни количества бетон. Освен, че се оформя незаконен строеж, пътят е затворен и се спира достъпът до плажа, което е недопустимо. Подменя се географско наименование - мястото, познато като Иракли, в момента се нарича Вая – това разказа Татяна Христова, очевидец на случващото се. Тя се включи по телефона в студиото на „Нашият ден“.
Тонка Атанасова, директор на Регионална екоинспекция Бургас, каза, че собственикът на строежа има разрешение, но окачестви унищожаването на дюните като възмутително.
„Иракли не беше ли защитена територия?“ - риторично пита Васил Гюров вече от студиото, с което повдигна основния нерешен въпрос за приватизирането на природни ресурси, които са и би трябвало да бъдат достъпни за всички.
„Когато законът стане несправедливост, съпротивата е дълг. - каза още той. Не можем да наричаме "закон", акт, който легитимира беззаконие."
„Какво означава частна собственост върху плаж?“ - включи се и Борислав Сандов, съпредседател на "Зелените".
Основните проблеми пред опазването не само на плажове, но и на други природни обекти, според Сандов са два: тежкото политизиране на институциите в България, изместването на експертите и обезкървяването на отговорните за опазването на природата държавни структури. Той даде пример с Регионална екоинспекция Бургас, която покрива голяма територия, а се състои само от трима души.
Повод за оптимизъм все пак има и той е в спирането на скандалните промените за Пирин.
Има начин да се постигне баланс между икономическо развитие и опазване на природата и той минава през спазване на законите. Усвояването на европейски средства е свързано и със спазването на европейски закони.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg