На място се изливат безобразни количества бетон. Освен, че се оформя незаконен строеж, пътят е затворен и се спира достъпът до плажа, което е недопустимо. Подменя се географско наименование - мястото, познато като Иракли, в момента се нарича Вая – това разказа Татяна Христова, очевидец на случващото се. Тя се включи по телефона в студиото на „Нашият ден“.
Тонка Атанасова, директор на Регионална екоинспекция Бургас, каза, че собственикът на строежа има разрешение, но окачестви унищожаването на дюните като възмутително.
„Иракли не беше ли защитена територия?“ - риторично пита Васил Гюров вече от студиото, с което повдигна основния нерешен въпрос за приватизирането на природни ресурси, които са и би трябвало да бъдат достъпни за всички.
„Когато законът стане несправедливост, съпротивата е дълг. - каза още той. Не можем да наричаме "закон", акт, който легитимира беззаконие."
„Какво означава частна собственост върху плаж?“ - включи се и Борислав Сандов, съпредседател на "Зелените".
Основните проблеми пред опазването не само на плажове, но и на други природни обекти, според Сандов са два: тежкото политизиране на институциите в България, изместването на експертите и обезкървяването на отговорните за опазването на природата държавни структури. Той даде пример с Регионална екоинспекция Бургас, която покрива голяма територия, а се състои само от трима души.
Повод за оптимизъм все пак има и той е в спирането на скандалните промените за Пирин.
Има начин да се постигне баланс между икономическо развитие и опазване на природата и той минава през спазване на законите. Усвояването на европейски средства е свързано и със спазването на европейски закони.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg