Почти 4 десетилетия след първата си премиера, пиесата на Йордан Радичков „Опит за летене“ отново е на сцената на Народния театър и се играе при голям успех. Сагата за един странно пребиваващ в Балкана самолетен балон и цялата история около него е все така жива. Йордан Радичков така добре описваше онзи балкански манталитет на хора-индивидуалисти и особен тип мечтатели от село…
„Опит за летене“ – под съвременната режисура на Стоян Радев, продължава да бъде и смешна, и драматична история за преследвачите на един откъснал се от фронтовете на Втората световна война балон… Преследвачите са хора балканджии, съвсем обикновени и простовати, които решават да полетят с този балон. И така всички герои: даскал Киро, хаджи Аврам, Аврамовица, Петър, Павел, Петлето поне за малко стават мечтатели, също като прочутите първи пилоти в света.
През 1979 г. „Опит за летене“ е поставена за първи път в Народния театър, а после е играна с голям успех почти в цяла Източна Европа. Дали сега през годините нещо е променило разказа за балона и неговите преследвачи? Сигурно, защото днес всичко е така различно от далечната 1979 година. Но основното е ясно за всички по думите на самия Радичков: „Всички митове са създадени от простолюдието, смесица от въображение и невежество, и една постоянна мечта човек да се откъсне от мизерния и презрян земен живот“.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg