Какви са пропуските в българското законодателство, свързани със сигурността на децата ни в интернет? Как това трябва да се преодолее, за да може полицията и прокуратурата да имат достъп до трафичните данни? Изследване на Интерпол и ECPAT INTERNATIONAL сочи, че 33% от изображенията със сексуална експлоатация на деца в интернет са произведени от самите деца. България е на пето място в Европа по открита детска порнография. Преди да навършат 12 години, 73% от децата в България са в социалните мрежи. Към 7-годишна възраст половината от българските деца са в интернет. Повечето деца ползват мобилни устройства. Всяко трето дете има публичен профил. 10% от децата са получавали съобщение със сексуално съдържание. 21% са се срещали на живо с познат от Мрежата, при 15-17 годишните – 39%. Половината деца признават, че не могат да отличат вярно от невярно в интернет. Завишеното използване на интернет увеличава рисковете. Тормозът офлайн и онлайн е нараснал значително. Последиците са ужасяващи. Повече по темата ще чуете от госта в предаването Георги Апостолов – координатор на Центъра за безопасен интернет и от Димитър Марков – юрист в правна програма на Центъра за изследване на демокрацията. Ще разберете и как коментира темата екс прокурорът, адвокат Захари Генов.
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg