И в миналото, и сега многофигуралната композиция е била привлекателна за изкуството и се е радвала на внимание както от страна на публиката, така и от авторите, намерили в нея постоянен източник за творческо вдъхновение. А що се отнася до обектите – разнообразието е толкова голямо, че е редно да му посветим няколко опуса в пространството „Между барока и рока“. В тях се преплитат знатни, благородни люде, хора от народа, ангели, серафими, зефири и фурии, плетачки на дантели, жетвари, моряци, пастири и косачи, населяващи Олимп богове, исторически личности, сръчни дами и ухажори (влюбени щастливо-и-нещастно), диалози, терцети, масови сцени, герои, философи, цяло (Удсток) поколение, дори.
В срещата ни звучат творби на Жан-Батист Люли (Jean-Baptiste Lully), Франсоа Купрен (Francois Couperin), Хенри Пърсел (Henry Purcell), Жан- Жозеф Муре ( Jean-Joseph Mouret), Клаудио Монтеверди (Claudio Giovanni Antonio Monteverdi) и изпълнения на Боз Скагс (Boz Scaggs), Джим Кроучи (Jim Croce), Кросби, Стилс енд Неш (Crosby, Stills & Nash), формациите „Блъд, Сует енд Тиърс“ и „Чейз“ (Blood, Sweat & Tears, Chase). Имате възможност да чуете рядко срещана песен: „Отис и Марлена“ от забележителния авторски албум на канадската певица Джони Мичъл (Joni Mitchell) „Доведената дъщеря на Дон Жуан“, Don Juan's Reckless Daughter. Очакваме Ви.
Вторник, 12 февруари, от 23.00 часа
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg