Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден, професор Пимпирев!

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

По силата на една от онези знаменателни случайности, които ни убеждават, че на този свят няма нищо случайно, рожденият ден на полярника проф. Христо Пимпирев съвпада със Световния ден на радиото.

Не е изненада, че професор Пимпирев се оказа запален слушател на програма "Христо Ботев". Любопитно е, че "Христо Ботев" е била първата програма, която можела да се чуе на ледения континент преди четвърт век, когато започват първите български експедиции.

Обикновено равносметките звучат тъжно, но с този разговор имате възможност да чуете един обнадеждаващ обзор, в който проф. Пимпирев с чувство за хумор разказва за връзката си с Антарктида и следата, която неговата дейност е оставила там.

"На Антарктида се правят ценни научни открития. Там не правим провинциална наука, а световна - каза още проф. Пимпирев. - Ние сме част от 29-те управляващи Антарктида държави. За първи път в историята си ние управляваме цял континент, ние сме единствената балканска държава, която е част от това правителство и можем да даваме опит на другите държави. Както го и правим, нашият опит е ценен и търсен" - сподели още проф. Пимпирев.

Той, разбира се, акцентира и върху необходимостта от съществени мерки срещу глобалното затопляне и климатичните промени.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35