Идеята за универсална и единствено „правилна“ система на образование отдавна е изживяла времето си. Още в началото на 20-и век се появяват критици и реформатори на традиционното масово образование, рожба на индустриалната революция и войнствения дух на европейския 19-и век, силно нуждаещ се от достатъчно грамотни, дисциплинирани и ефикасни работници и войници.
Въпреки това моделът на класно-урочната система, в която учителят „налива“ знание по точна схема и дози в главите на учениците си, все още не напуска класните стаи и масовата представа за образование. (Не)възможно ли е калъпът да се разчупи и да допусне съществуването на различни идеи, модели, подходи към образоването на децата във време, когато животът се променя по-бързо и неочаквано дори от фантазиите ни?
И двата отговора са възможни, зависи от всички нас – родители, граждани, учители – от нашата информираност и личен избор. Мисията на форуми като кинофестивала за документални филми „(Не)възможното образование“ е да представят пред колкото е възможно по-широка публика различни съвременни модели на училища и учене, някои с достатъчно натрупан опит, за да се достигне онази „критична маса“ от хора, които да поискат съществуващата система да се отвори за нови, различни, гъвкави, хуманни подходи към формирането на младата личност.
Основен организатор на кинофестивала е Общността за демократично образование.
Новото тази година е, че прожекции, дискусии и работилници ще има също в Бургас, Пловдив, Варна и Добрич. Повече място е отделено и на наши български образователни модели.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg