"Обратният път" e постановка на Радиотеатъра от 1988 г. и е направена от режисьора Георги Темелков. Стефан Мавродиев, Иван Танев, Васил Бъчваров, Никола Анастасов, Александър Тончев, Александър Притуп и Вълчо Камарашев са актьорите, чиито гласове дадоха плът и кръв на този роман, пренесен по радиото.
"Обратният път" (Der Weg zurück) е замислен като продължение на романа "На западния фронт нищо ново", публикуван през 1929 г. и станал незабавно бестселър. И до днес се смята за най-известния роман в света, посветен на Първата световна война. "На западния фронт нищо ново" е една от причините в по-късните времена на нацистка Германия авторът му Ерих Мария Ремарк принудително да емигрира най-напред във Швейцария, а след това в Щатите. Романът продължение "Обратният път" излиза от печат през 1931 г. в Берлин като книга, а преди това е бил поднесен като четиво с продължение във вестника Vossische Zeitung.
Повествованието проследява бавното и мъчително връщане на Европа към забравеното след 4 изтощителни години военни действия състояние на мир. Обратният път към мира е по-коварен, отколкото са си представяли героите на Ерих Мария Ремарк. Събитията от близкото минало и загубата на близки хора изглеждат необясними, родният град – враждебен, спомените отпреди войната – неадекватни, светът – отказващ да се промени дори след катаклизъм като световна война. И този роман на Ремарк е забранен от нацистите.
През 1937 г. в условията на надигащия се в Европа нацизъм, романът е направен на филм от американската компания „Юнивърсъл пикчърс“ и режисьора Джеймс Уейл. Филмовата интерпретация съчетава силните антивоенни послания на романа с пророчески предупреждения за идващата нова опасност. Когато филмът е направен, „Юнивърсъл пикчърс“ са заплашени от бойкот на всичките им филми от германското правителство ако не бъдат изчистени антинацистките настроения в сценария.
Шефовете на „Юнивърсъл пикчърс“ са били скоростно подменени и новите шефове, страхувайки се от финансова загуба, отстъпват пред германския натиск. Филмът е частично пренареден с друг режисьор, после се намесват и нови коректори, дори сценаристът ненадейно го инжектира с комедийни сцени, така че от първоначалните намерения на режисьора Джеймс Уейл остава само бледа сянка. Той е отвратен от страхливостта на новото управление на студиото и престава да работи за тях.
След тази история на историята, се връщаме към нашия аудиовариант.
Слушайте "Обратният път" в неделя, 17 февруари, от 16.00 ч. по програма „Христо Ботев“.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg