Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Известната немска художничка Роземари Трокел с изложба у нас

БНР Новини
Снимка: structura.gallery

В галерия „Структура“ се откри изложба на известната немска художничка Роземари Трокел, която се занимава с различни теми като феминизма, различията между половете, ролята на жената-художник в света на изкуството, правата на животните, въпроса за идентичността. Събитието се осъществява със съдействието на Гьоте институт България и е част от поредица самостоятелни изложби от програмата на Института за международни отношения на Германия (ИФА), включваща Зигмар Полке, Георг Базелиц и Герхард Рихтер.

Роземари Трокел се занимава с живопис, скулптура, фотография, видеоарт, инсталации. Следвала е изкуство в Академията за изящни и приложни изкуства в Кьолн. Кариерата ѝ стартира още в началото на 80-те години на миналия век – труден период за жената-художник, търсеща своето място в световната артсцена. От 1998 г. Роземари преподава в Академията по изкуства в Дюселдорф. Тя е първата жена, представила Германия на Венецианското биенале през 1999 г.

В експозицията в галерия „Структура“ са събрани нейни рисунки, видео и известната ѝ „Машина за живопис“ от 1990 г., която съдържа четки с коси от 56 съвременни художници от цял свят. Това нейно произведение „издига до абсурд обичайното мнение за ръчното занаятчийско – механично естество на изкуството, създадено от женската ръка“ и представлява „пародия на идеята за художника-гений“, пише художествената критичка Урсула Целер и допълва още: „Чрез един напълно деконструктивен метод, тя поставя всеки отговор, веднъж намерен, отново под въпрос или търси нов отговор. Непосветеният наблюдател би могъл да възприеме работата ѝ като разнородна и най-вече трудно разбираема. И все пак, една фино изтъкана мрежа от асоциации циркулира около всяка група произведения, в които мотивите, един път формулирани, претърпяват многобройни вариации и по този начин се дешифрират.“

Изложбата може да бъде разгледана до 30 март, а на 6 март там ще се състои лекция на Ан Пенхойсен за творчеството на художничката, коментираща и темата за феминизма в Германия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40