През последните няколко години многократно е увеличен броят на желаещите да разгледат експозициите на Националния исторически музей - София. В неговите фондове се съхраняват повече от 650 000 фондови единици и всяка година постъпват нови уникални артефакти.
Интересът е голям не само към основните изложби на НИМ - София, но и към неговите филиали. Това са Национален музей „Боянска църква“, недвижима културна ценност от световно значение, с уникални стенописи от 1259 г. под защитата на ЮНЕСКО. Музеят „Земенски манастир“, също недвижима културна ценност с национално значение, с уникални стенописи от ХІ – ХІІ в. и средата на ХІV в., музеят „Параход „Радецки“ – точно копие на легендарния за българската история параход, с дейности по събиране, придобиване, съхраняване, документиране и представяне на културни ценности, свързани с подвига на Христо Ботев и неговите четници и църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, недвижима културна ценност с национално значение, построена през 1614 г. и зографисана от майстори на Дебърската школа…
Един от най-привлекателните обекти е църквата „Св. св. Никола и Пантелеймон“, наречена Боянска църква. Тя е културен обект от световно значение, включен в списъка на ЮНЕСКО. Стенописите в църквата са от 1259 година, с повече от 240 изображения, които отразяват изключителните постижения на българската средновековна култура.
Нашият гост в предаването е д-р Калин Йорданов, завеждащ филиал „Боянска църква“ на НИМ, с когото разговаряме за предстоящите интересни събития, свързани с популяризирането и опазването на този културен паметник.
Калин Йорданов e доктор по история, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския Ориент, и културните взаимоотношения между Изтока и Запада в този период. Възпитаник е на НУКК с лицей за изучаване на италиански език и култура и на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Хоноруван преподавател към катедра „Стара история, тракология и средновековна история“ в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски и към катедра „История“ в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Председател на „Modvs Vivendi - Средновековно общество в България“. Композитор и изпълнител е в музикалните групи „Irfan“ и „Исихия“.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg