През последните няколко години многократно е увеличен броят на желаещите да разгледат експозициите на Националния исторически музей - София. В неговите фондове се съхраняват повече от 650 000 фондови единици и всяка година постъпват нови уникални артефакти.
Интересът е голям не само към основните изложби на НИМ - София, но и към неговите филиали. Това са Национален музей „Боянска църква“, недвижима културна ценност от световно значение, с уникални стенописи от 1259 г. под защитата на ЮНЕСКО. Музеят „Земенски манастир“, също недвижима културна ценност с национално значение, с уникални стенописи от ХІ – ХІІ в. и средата на ХІV в., музеят „Параход „Радецки“ – точно копие на легендарния за българската история параход, с дейности по събиране, придобиване, съхраняване, документиране и представяне на културни ценности, свързани с подвига на Христо Ботев и неговите четници и църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, недвижима културна ценност с национално значение, построена през 1614 г. и зографисана от майстори на Дебърската школа…
Един от най-привлекателните обекти е църквата „Св. св. Никола и Пантелеймон“, наречена Боянска църква. Тя е културен обект от световно значение, включен в списъка на ЮНЕСКО. Стенописите в църквата са от 1259 година, с повече от 240 изображения, които отразяват изключителните постижения на българската средновековна култура.
Нашият гост в предаването е д-р Калин Йорданов, завеждащ филиал „Боянска църква“ на НИМ, с когото разговаряме за предстоящите интересни събития, свързани с популяризирането и опазването на този културен паметник.
Калин Йорданов e доктор по история, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския Ориент, и културните взаимоотношения между Изтока и Запада в този период. Възпитаник е на НУКК с лицей за изучаване на италиански език и култура и на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Хоноруван преподавател към катедра „Стара история, тракология и средновековна история“ в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски и към катедра „История“ в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Председател на „Modvs Vivendi - Средновековно общество в България“. Композитор и изпълнител е в музикалните групи „Irfan“ и „Исихия“.
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
В епизод 598 "Трамвай по желание" среща отново своята публика с младата режисьорка Анастасия Събева. Конкретен повод за лятната радиоразходка са двете последни постановки на Анастасия: "Многострадалната Геновена" в Старозагорския театър "Гео Милев" и провокативното заглавие "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите,..
Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница" (2017). С тези си..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg