На 27 февруари 1870 г. със султански ферман е учредена българската Екзархия – дата, която се явява връх в дълголетните борби на българите за самостоятелна църква. За да се стигне до тук, изминат е труден, дори бих го нарекъл трънлив път, тъй като противникът съвсем не е бил за подценяване. Фенер, където се е намирала Патриаршията, е правел всичко възможно срещу настъпването на това значимо за българите събитие, имперска Русия също се е противопоставяла – помним знаменитите статии на Константин Леонтиев срещу българите, Високата порта пък изобщо не е бързала с обнародването на фермана, тъй като взаимните дрязги между гърци и българи са наливали вода в удържането на властта от страна на султана, насъсквайки едните срещу другите. Изобщо поредица от неблагоприятни обстоятелства, но въпреки това „Българския Великден“, както нарича тези борби Тончо Жечев, настъпва безапелационно. Всъщност, дори представителите на революционното движение, т.нар. „млади“ също не са кой знае колко големи адепти на църковните смутове, смятат, че за тях само се хаби народна енергия, драстично необходима за въоръжена борба срещу поробителя.
Тъй или иначе, 27 февруари 1870 настъпва и точно за него в предаването „Премълчаната история“ свои мисли излагат историкът проф. Пламен Митев, културологът и литературен историк Николай Аретов и теологът доц. Светослав Риболов.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg