Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако децата ни нямат бъдеще – виновни сме ние

Георги Стефанов: Енергийните компании инвестират страшно много пари за черен пиар

БНР Новини
Шведската активистка по въпросите на климата Грета Тунберг (в средата) и френските студенти се събират, за да призоват за спешни мерки за борба с изменението на климата по време на демонстрация в Париж, Франция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В продължение на 25 години много хора по време на безброй конференции са говорили за климатичните промени и са молили лидерите на нашите нации да спрат изхвърлянето на вредни емисии в атмосферата. Очевидно това не е помогнало след като количеството на вредните емисии, които продължават да се изхвърлят в атмосферата, не спира да нараства. Ето защо аз няма да моля правителствата за нищо, а ще помоля медиите да започнат да говорят за това явление като за криза, каквато то е. Ще помоля хората по света да осъзнаят, че управляващите в цял свят ни предадоха, защото сме изправени пред екзистенциална заплаха и нямаме време да продължаваме да вървим по този път.“ – каза шведската ученичка Грета Турнберг в реч пред протестиращи ученици (и не само) пред Европарламента в Брюксел. Вече цяла година Грета Турнберг всеки петък вместо да ходи на училище протестира пред Шведския парламент против замърсяването на околната среда и климатичните промени.
„Защо трябва да учиш и да се подготвяш за бъдещето, когато може и да нямаш бъдеще?“ – с този риторичен въпрос водещата Ива Дойчинова се обърна към своите гости в студиото на „Нашият ден“ - Георги Стефанов от Световния фонда за дивата природа и Антоанета Йотова, изследовател в областта на политиките за реагиране на промени в климата, които тя беше поканила, за да коментират протеста и речта на Грета Турнберг.

Георги Стефанов напомни, че това не е първият случай, когато деца протестират срещу климатичните промени. Той напомни, че през 1992 година именно речта на едно 12-годишно момиче – Севърн Сузуки, произнесена на конференцията за Устойчивото развитие на ООН в Рио де Жанейро, успява до голяма степен да преобърне преобладаващото дотогава обществено мнение и да постави в центъра на вниманието на световното обществено мнение проблема за климатичните промени. Явно децата могат да играят изключително важна роля за оформянето на нашата визията за бъдещето и за мобилизирането на обществото в борбата за това бъдеще. Още повече, че днес новите информационни технологии и новите медии разкриват нови възможности и засилват тази роля.

Антоанета Йотова: „Мога само да се възхищавам и да приветствам това, което казва Грета. То е много точно, защото всъщност моето поколение трябваше да направи тези промени, но то се провали. Моето усещане е точно токова. Целият въпрос сега е как тази енергия, която тя генерира, а тя наистина е огромна и позитивна, да я подкрепим и да я насочим така, че тя да се превърне в дела.“

„Дебатът има или няма климатични промени и какви са причините за тях продължава вече близо 50 години – каза Георги Стефанов в студиото на „Нашият ден“. И е странно, когато някои хора се опитват да отричат отговорността на човечеството за тези промени, особено след като научните доказателства, сателитните наблюдения, прегледа на геоложките промени в миналото всичко доказва, че промените се дължат на човешкия фактор“.

Ива Дойчинова обобщи проблема с думите, че се прави политически възможното, а не необходимото.

Какво още казаха Георги Стефанов и Антоанета Йотова за речта на Грета Турнберг и за климатичните промени можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08