Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международният астрономически съюз навършва век

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През 2019 г. светът празнува 100 години от основаването на тази организация, обединила астрономически общества от над 70 страни. През 1957-а към нея се присъединява и България, макар че като индивидуален член на Съюза още през 1938-а е избран големият български учен – математикът и астроном проф. Никола Бонев. 

Как е създаден този съюз и кои са най-значимите събития в неговата дейност? С какви спорове при разграничаването на понятието за планета и планета-джудже свързваме историята на организацията? Кои са най-интересните и значими инициативи за малки и големи, чрез които ще бъде отбелязан юбилеят у нас?

С подробностите ни запознава координаторът на честванията за България доц. д-р Люба Славчева от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН. Юбилеят е повод да си спомним с помощта на доц. Славчева и с математика проф. Николай Витанов и за Галилео Галилей, обърнал за първи път преди повече от 400 години своите телескопи към планетата Юпитер, за да открие четирите най-големи естествени сателита на този газов гигант –  Йо, Европа, Калисто и Ганимед.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45