През 2019 г. светът празнува 100 години от основаването на тази организация, обединила астрономически общества от над 70 страни. През 1957-а към нея се присъединява и България, макар че като индивидуален член на Съюза още през 1938-а е избран големият български учен – математикът и астроном проф. Никола Бонев.
Как е създаден този съюз и кои са най-значимите събития в неговата дейност? С какви спорове при разграничаването на понятието за планета и планета-джудже свързваме историята на организацията? Кои са най-интересните и значими инициативи за малки и големи, чрез които ще бъде отбелязан юбилеят у нас?
С подробностите ни запознава координаторът на честванията за България доц. д-р Люба Славчева от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН. Юбилеят е повод да си спомним с помощта на доц. Славчева и с математика проф. Николай Витанов и за Галилео Галилей, обърнал за първи път преди повече от 400 години своите телескопи към планетата Юпитер, за да открие четирите най-големи естествени сателита на този газов гигант – Йо, Европа, Калисто и Ганимед.
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..
Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната, какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg