Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво знаем – за Турция, за България, за себе си...

БНР Новини
Снимка: Диана Попова

„Какво знаем“ е изложба на турската художничка, живееща в Германия, Есра Ерсен. Двете части на видеоинсталацията са показани в галерия „Алма Матер“ (до 8 март) и в Swimming Pool (до 31 март) в София, а към проекта в Националната библиотека са представени книги и документи от отдела „Ориенталски сбирки“. Куратор на изложбата е Виктория Драганова.
Обект на артистичното изследване на Есра Ерсен е историята, паметта, националното самосъзнание, прочита на миналото през легендите и политическите употреби, осъзнатите и неосъзнати обществени травми... Прочитът на художничката е колкото сериозен и документален, толкова и художествен и занимателен, предлагайки неочаквани въпроси и гледни точки към историята на Балканите от началото на ХХ век, и по-конкретно към България и Турция.
За изложбата „Какво знаем“ на Есра Ерсен ще разговаряме с Виктория Драганова и Кирил Василев.

Названията на филмите:
В „Алма Матер” – „Възможна история I: Докато мислят, някои си играят с мустака, други кръстосват ръце” (2013)
В Swimming Pool – „Възможна история II: Турски герои, китайски дрънкулки” (2015)


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

обновено на 03.05.24 в 09:18

Вдъхновяващото постижение на Джорджо Агамбен "Употребата на телата"

Върху своя проект Homo Sacer италианският мислител Джорджо Агамбен работи 20 години. Тази поредица от текстове под общо название събира неговия труд върху политическата и социалната философия през последните десетилетия. Агамбен с този том не завършва, а просто изоставя творението си, както само една творба на "поезията и мисленето" би могла да остане..

публикувано на 03.05.24 в 08:59