Националната художествена академия започна подготовката за представянето в София на мащабната българо-китайска изложба на съвременно изкуство, част от проекта „България – Китай: среща по пътя на коприната“. Експозицията от българска страна гостува в Художествената галерия „Таймяо“ на Императорския дворец в Забранения град. Тя е резултат от сътрудничеството и сключените споразумения между НХА и Централната академия за изящни изкуства (CAFA) в Пекин.
Българската изложба, с творби на 39 преподаватели от академията, e посветена на 70-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай. В момента се подготвя представянето на българо-китайския проект в София и поредица от съвместни инициативи.
В студиото на „Артефир“ гостуваха ректорът на НХА проф. Николай Драчев, деканът на Факултета за изящни изкуства проф. Светозар Бенчев и ръководителят на Международния отдел на академията проф. Митко Динев. Те споделиха своите впечатления от работата с китайските си колеги и разказаха за съвместните проекти с китайските висши учебни заведения по изкуствата. И още: как протича творческият процес на обучение в ателиетата на Централната академия за изящни изкуства в Пекин и към кои специалности на НХА проявяват най-голям интерес китайските студенти.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", 'Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg